COB LED Strip 10 meter | 12W/meter | 3000K Varmvit IP65 | 230V | Dimbar
Marknadens tunnaste 230V led-strip, endast 10 mm bred och 4,5 mm tjock. LED-stripen behöver ingen transformator. Levereras komplett med strömkabel.
Läs mer
- Längd 10 meter
- IP-klass IP65
- Nätspänning (volt) AC230V
Rekommenderade tillbehör
Alternativ
- Höjdpunkt Super-flexibel
- Höjdpunkt IP67 Damm- och strålskydd
- Höjdpunkt Behöver ingen transformator
- Längd Pris per meter
- Höjdpunkt Super-flexibel
- Höjdpunkt IP67 Damm- och strålskydd
- Höjdpunkt Behöver ingen transformator
- Längd Pris per meter
- Nätspänning (volt) AC220-230V
- Anslutningskabel Inkl. stickpropp
- Kabellängd 1.5 meter
Beskrivning av COB LED Strip 10 meter | 12W/meter | 3000K Varmvit IP65 | 230V | Dimbar
COB LED Strip 10 meter | 12W/meter | 3000K Varmvit IP65 | 230V | Dimbar
Denna 230V COB LED-remsa är lämplig för installation inomhus och utomhus. Listen ger varmvitt ljus, vilket skapar mer atmosfär i alla rum. Remsan innehåller 286 LED-dioder per meter. Dessa är monterade så nära varandra, så att ljuset sprids jämnt och man ser en snäv ljusfördelning.
IP65 vattentät och dammtät
Denna LED-remsa har en skyddsklass IP65, vilket innebär att den är helt skyddad mot damm och tål vattenstänk från alla riktningar. Detta gör den idealisk för användning inomhus och utomhus.
Kan förkortas varje 4,5 cm
LED-remsan kan enkelt förkortas till önskad längd, med tydligt markerade snittlinjer som visar var du kan klippa. Efter att du har förkortat remsan, se till att ändstycket blir vattentätt igen genom att fästa ett ändstycke med silicon. Detta säkerställer att LED-remsan fortsätter att vara skyddad mot fukt och damm.
Dimbar
LED-stripen är dimbar som standard, men du måste köpa en dimmer separat. LED-stripen fungerar utmärkt med Plejd produkter.
Det går att köpa till extra strömkabel om man vill dela på LED-stripen, exempelvis två stycken 2 meters längder. Den hittar du i tillbehör listan.
För-och nackdelar
286 lysdioder per meter
IP65- Dammtät och vattenstrålebeständig
Dimbar
Kan förkortas varje 4,5 cm
Endast 10 mm bred och 4,5 mm tjock
Har ingen klumpig transformator
| Längd | 10 meter |
| Ljus färg (Kelvin) | Varmvit |
| Kelvin värde | 3000K |
| Bredd | 10 mm |
| Djup | 4,5 mm |
| IP-klass | IP65 |
| Watt per meter | 12W |
| Ljuseffekt (lumen) | 10,000 LM |
| Ljusstyrka (lumen) p/m | 1000 LM |
| Ljusvinkel | 120º |
| Kvalitetsmärke | CE, RoHS |
| Antal brinntimmar | 50.000 |
| Nätspänning (volt) | AC230V |
| Antal lysdioder p/m | 286 stycken |
| Dimbar | Dimbar |
| Energimärkning till 2021 | A+ |
| Energimärkning | F |
| Garanti | 5 år |
Specifikationer
| Längd | 10 meter |
| Bredd | 10 mm |
| Djup | 4,5 mm |
| IP-värde | IP65 |
| Watt per meter | 12W |
| Ljuseffekt (lumen) | 10,000 LM |
| Ljusstyrka (lumen) p/m | 1000 LM |
| Ljusvinkel | 120º |
| Kvalitetsmärke | CE, RoHs |
| Antal brinntimmar | 50.000 |
| Nätspänning (volt) | AC230V |
| Antal lysdioder p/m | 286 stycken |
| Dimbar | Ja |
| Energimärkning till 2021 | A+ |
| Energimärkning | F |
| Garanti | 5 år |