LED plafond med mikrovågsrörelsesensor | E27 | IP65 | Svart | IK-08 klass
LED-plafond NYMPHEA OMNI för utbytbar ljuskälla. Den har en mycket hög kapslingsklass IP65, vilket ger skydd mot inträngande damm och vattenstrålar. IK08-klass ger slagtålighet. Mikrovågsrörelsesensor, där både känslighet, räckvidd och belysningstid kan justeras för energibesparande drift.
Läs mer
- Höjdpunkt Utbytbar ljuskälla
- Höjdpunkt Sensor modul
- Höjdpunkt IP65: damm- och strålskyddsklassad
Rekommenderade tillbehör
Alternativ
- Effekt 9W
- Täthetsklass IP54
- Färgtemperatur 3000/4000/6000 K
- Täthetsklass IP54
- Färgtemperatur 3000/4000/6000K
- Spänning 230V
Beskrivning av LED plafond med mikrovågsrörelsesensor | E27 | IP65 | Svart | IK-08 klass
Plafond med sensor | Nymphea Omni | E27 | IP65 | Svart
Nymphea OMNI är en slitstark och funktionell takarmatur från Spectrum LED, designad för tekniska utrymmen där pålitlig belysning är viktig. Armaturen är anpassad för E27-ljuskällor och ger flexibilitet att välja ljuskälla efter behov, till exempel LED-lampor med olika färgtemperaturer eller ljusstyrkor. Välj färgtemperatur från varmvit 2700k till kallvit 6000k.
IP65 - Vattentät
Tack vare den höga skyddsklassen IP65 är armaturen damm- och vattentät, vilket gör den idealisk för både inomhus- och utomhusmiljöer. Den robusta konstruktionen med IK08-klassad slagtålighet säkerställer lång livslängd även i mer utsatta miljöer.
Justerbar mikrovågsrörelsesensor
Armaturen är även utrustad med genomgående kabelanslutning, vilket gör det enkelt att koppla flera armaturer i serie. Mikrovågsrörelsesensor, där både känslighet, räckvidd och belysningstid kan justeras för energibesparande drift.
Med sin enkla och praktiska design passar Nymphea OMNI perfekt i miljöer som garage, korridorer, trapphus och tekniska utrymmen.
För-och nackdelar
Högkvalitativt utförande – massivt material och IK08 slagtålighet
Utbytbar E27-ljuskälla – kompatibilitet med Spectrum LED-lampor, även i CCT-version.
Vi köp av E27 lampa som ligger under rekommenderade tillbehör kan man ändra färgtemperaturen från 2700K upp till 6000K.
Genomgångsströmförsörjning – två hål för kablar möjliggör anslutning av taklampor i linje
SENSE – med en mikrovågsrörelsesensor med justerbar skymningsintensitet, ljusstyrka och räckvidd.
Speciell bländarkonstruktion – förstärker ljuskällans strålning
Enkel, funktionell och snabb installation
Ej dimbar
E27 lampa ingår inte - köps separat ligger under rekommenderade tillbehör.
| Nätspänning (volt) | AC220-230V |
| IP-klass | IP65 |
| IK-värde | IK08 |
| Dimensioner | 300x90 mm |
| Garanti | 2 år |
| Monteringsmetod | Utanpåliggande |
| Sockel | E27 |
| Maximal effekt | 13W |
| Höjdpunkt | Utbytbar ljuskälla |
| Höjdpunkt | Sensor modul |
| Höjdpunkt | IP65: damm- och strålskyddsklassad |